W dniach od 5 do 8 września 2023 r.. po raz trzydziesty pierwszy odbył się Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Partnerem strategicznym Salonu była Polska Grupa Zbrojeniowa.
Wydarzenie zgromadziło ponad siedmiuset wystawców z trzydziestu pięciu krajów świata.
Jest to przestrzeń, w której przemysł zbrojeniowy z całego świata ma okazję do zaprezentowania swoich największych dokonań. Swój potencjał militarny zaprezentowała Korea Południowa na swojej Wystawie Narodowej.
Polska Grupa Zbrojeniowa zaprezentowała najważniejsze i najnowsze wyroby spółek grupy kapitałowej a ich stoiska odwiedzili najważniejsi przedstawiciele władz polskich i zagranicznych oraz tysiące zwiedzających i gości.
Podczas uroczystości otwarcia Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego Prezes Zarządu Targów Kielce Pan Andrzej Mochoń mówił, że “Sytuacja międzynarodowa powoduje, że umacnianie obronności, modernizacja armii jest kluczowym działaniem dla poprawy bezpieczeństwa każdego państwa, a MSPO – zaliczane od wielu już lat do trójki najważniejszych wystaw branży obronnej w Europie ma w tym procesie swój udział”.
Padło też wiele innych ważnych dla przemysłu zbrojeniowego słów i deklaracji oraz podpisano szereg porozumień i kontraktów.
Polski przemysł obronny reprezentowało kilkuset krajowych wystawców wśród których dominującą rolę pełniły spółki wchodzące w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej.
Wiarygodność Polskiej Grupy Zbrojeniowej przekłada się na nowe kontrakty i nowe uzbrojenie. Obok zakupów zagranicznych, chcemy budować nasze zdolności produkcyjne w kraju.– powiedział premier Rzeczypospolitej Polskiej Mateusz Morawiecki.
Tradycyjnie już ostatniego dnia targów przyznano nagrody i wyróżnienia, które wręczono na uroczystej gali. Jednym z rozwiązań, które znalazły swoje uznanie w oczach Prezydenta RP, Ministra Obrony Narodowej, ale i komisji przyznającej targowe Defendery został nowy bojowy pływający wóz piechoty Borsuk (NBPWP) realizowany przez Konsorcjum: Huta Stalowa Wola S.A. (lider), Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne S.A., Wojskowe Zakłady Elektroniczne S.A., Wojskowe Zakłady Inżynieryjne S.A., Wojskowy Instytut Techniki Pancernej i Samochodowej, Wojskowa Akademia Techniczna, Akademia Sztuki Wojennej, Politechnika Warszawska, Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Urządzeń Mechanicznych Sp. z o.o. i Rosomak S.A.
Od początku realizacji projektu Zakład Mechaniczny „BUMAR- MIKULCZYCE” S.A. uczestniczy w realizacji produkcji tego pojazdu dla potrzeb Sił Zbrojnych RP jako dostawca zespołów napędowych.
Zakład Mechaniczny „BUMAR– MIKULCZYCE” S.A. od wielu lat współuczestniczy również w wielu nowych projektach i programach realizowanych przez krajowy sektor obronny na rzecz zarówno Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej jak i innych krajów .
Więcej o wydarzeniu można przeczytać pod adresem: https://www.targikielce.pl/mspo