Szukaj
Święto Niepodległości
10 listopada 2022
Święto Niepodległości

SEBASTIAN CHWAŁEK

PREZES ZARZĄDU PGZ S.A.

 

 

Jesteśmy filarem Niepodległej

To najważniejszy dzień w historii Polski. 11 listopada 1918 roku Polska odzyskała niepodległość. Nie był to powrót łatwy. Zarówno tamtej jesieni, jak i dziś Polacy mają świadomość, że wolności i niepodległości nie można uzyskać ani utrzymać bez ponoszenia wysokich kosztów. Ale niepodległość dla każdego narodu jest wartością, za którą warto zapłacić każdą cenę.

 

Ponad wiek od tamtych dni naprawdę mamy co świętować. Choć cena była wysoka, a kolejne dekady niełatwe, dziś możemy cieszyć się wolnością i radować niepodległą ojczyzną. Jej wywalczenie było możliwe także dzięki rodzącemu się przemysłowi zbrojeniowemu, który rozwijał się wraz z II Rzeczpospolitą. W strukturze Polskiej Grupy Zbrojeniowej mamy spółki takie, jak: Mesko, Fabryka Broni, Huta Stalowa Wola czy PGZ Stocznia Wojenna, których początki sięgają II RP. Ich wkład w budowanie potencjału obronnego Polski był równie istotny w latach 1918–1939, jak i dziś. Po ponad stu latach polska zbrojeniówka ma nadal swój znaczący udział w budowaniu nowoczesnych sił zbrojnych.

 

W tym roku świętujemy rocznicę odzyskania niepodległości w momencie szczególnym. Podczas gdy my cieszymy się wolnością, za wschodnią granicą toczy się wojna, w której nasi przyjaciele Ukraińcy skutecznie biją się z Rosją o zachowanie niepodległości swojej ojczyzny. W tej walce nie są osamotnieni. My, znając cenę niepodległości, udzielamy im dużego wsparcia. Rola Polskiej Grupy Zbrojeniowej jest tu naprawdę istotna. I właśnie z uwagi na sytuację za naszą wschodnią granicą powinniśmy głośno wyrażać radość z faktu, że możemy żyć w wolnym kraju, pamiętając, że ten stan nie jest dany nikomu raz na zawsze. Celebrując Narodowe Święto Niepodległości, nie zapominajmy o codziennej pracy na rzecz utrzymania i wzmacniania niepodległości Polski. To nasz obowiązek zarówno wobec naszych przodków, którzy tę niepodległość wywalczyli, jak też wobec przyszłych pokoleń, które tak jak my zasługują na to, by móc tą niepodległością się cieszyć.